> > One fabric cost $15.00 for two yards.

One fabric cost $15.00 for two yards.

Another cost $37.50 for 5 yards. Do these fabrics have the same un...

148 Views

One fabric cost $15.00 for two yards.

Another cost $37.50 for 5 yards.
Do these fabrics have the same unit cost?
explain.

Answer

We need to get the cost per yard.
Thus, we divide the total cost by the number of yards bought.
$15 / 2 yards = 7.5 per yard $37.50 / 5 yards = 7.5 per yard Both fabrics have the same unit cost.
So, regardless of what fabric you buy, the total cost varies directly on the number of yards bought with a constant ratio.

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 22 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 148 views.

Recommended Questions