> > Check my answers Please You are going to the movie theater with your parents and your 8 year-old brother.

Check my answers Please You are going to the movie theater with your parents and your 8 year-old brother.

Adult tickets cost $8, ages 10 -18 cost $7.25 and under age 10 cost...

408 Views

Check my answers Please You are going to the movie theater with your parents and your 8 year-old brother.

Adult tickets cost $8, ages 10 -18 cost $7.25 and under age 10 cost $4.25.
If you spent an additional $20 on soda and popcorn, what is the total cost of your trip to the movie theater?
(Points : 1) $11.50 $20.00 $47.50 $28.50 Question
2.
2. Your parents gave you $50 to take your younger brother and sister to the movies.
You ticket cost $7.25 and your siblings cost $4.25.
If you spent an additional $10 on soda and popcorn, how much money did you bring home with you?
(Points : 1) $40 $28.75 $22.50 $24.25 Question
3.
3. How much change from $90 would you receive if you bought 5 concert tickets at $16.85 each?
(Points : 1) $5.75 $9.00 $7.10 $22.60 Question
4.
4. Marta is buying 7 tickets from Ticket Buy at $13.79 each.
If the broker charges $2.50 handling per ticket and $9.00 shipping, how much is her total cost?
(Points : 1) $96.53 $123.03 $159.53 $177.03 Question
5.
5. Tickets to the Planetarium cost $5.25 each and come in a book of
8. How much change will Kenny get from $60 if he buys a book of 8?
(Points : 1) $18.00 $54.75 $12.00 $11.50 Question
6.
6. Jason has "buy one get one free" tickets to the comedy club.
He is bringing 7 people, including himself.
If the regular price is $10.25 per person, how much change will he have left from $100 bill?
(Points : 1) $28.25 $59.00 $41.00 $71.75 Question
7.
7. Which would cost less and by how you and a friend go to Theater Y and you each buy a drink/popcorn combo (tickets are 8.25 each and a drink/popcorn combo is 4.50 each), or you and your friend rent a video for $4.50 and buy a 2 liter of cola ($1.50) and a bag of microwave popcorn ($2.00) to share?
(Points : 1)
Theater Y by $17.50 Home by $17.50 Theater Y by $8.00 Home by $8.00 Question
8.
8. The Movie Fan store rents videos for $3.99 each.
You can get a two week movie pass for $20 and rent unlimited movies.
If you were going to rent 4 movies in the next two weeks, which is cheaper, separate rentals or the movie pass?
(Points : 1) separate rentals movie pass 1.c 2.d 3.a 4.b 5.a 6.c 7.b 8.a Help if you can there simple math problems but I know I got 2 wrong what ones are they??? I know because I took a quiz on them and got 2 wrong I just want to know which ones so I can retake it.

Answer

I run through all the questions.
The anwsers matches mine.
So i guess you worked corectly.

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 454 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 408 views.

Recommended Questions