> > a box of rice cakes costs $1.95.

a box of rice cakes costs $1.95.

What is the greatest number of boxes of rice cakes Jared can buy wi...

108 Views

a box of rice cakes costs $1.95.

What is the greatest number of boxes of rice cakes Jared can buy with $10?

Answer

The greatest number of boxes of rice cakes would be 5, because when you take $10 and divide it by how much every box would cost it would be 5.13.
However, boxes are sold in wholes and you must round down to get the greatest whole number of boxes he can get, which would be 5 boxes of rice cakes.

Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 22 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 108 views.

Recommended Questions