> > A Subway sandwich costs $5.56.

A Subway sandwich costs $5.56.

The same sand which has 453 calories. Use unit rates to find the a...

145 Views

A Subway sandwich costs $5.56.

The same sand which has 453 calories.
Use unit rates to find the amount of calories per dollar for the sandwich.
Round to the nearest thousandth.

Answer

453calories/5.56 dollars which gives you the unit rate of calories per dollar which is 81.475

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 31 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 145 views.

Recommended Questions