> > A Subway sandwich costs $5.56.

A Subway sandwich costs $5.56.

The same sand which has 453 calories. a. Use unit rates to find t...

134 Views

A Subway sandwich costs $5.56.

The same sand which has 453 calories.
a.
Use unit rates to find the cost per calorie of the sandwich.
Round to the nearest thousandth.

Answer

$5.56/ 453 calories= $0.01227/calorie.
Rounded to the nearest thousandth, the final answer is $0.012/calorie~

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 30 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 134 views.

Recommended Questions