> > A grocery store is selling a 5 pound bag of oranges for $4.45.

A grocery store is selling a 5 pound bag of oranges for $4.45.

How much will a 12lb bag cost?

361 Views

A grocery store is selling a 5 pound bag of oranges for $4.45.

How much will a 12lb bag cost?

Answer

First we have to find the unit rate.
We have to divide $4.45 by 5 which equals to $0.89.
Then we can multiply $0.89 by 12 to find the answer.
$0.89*12 = $10.68 A 12lb bag of oranges will cost $10.68

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 20 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 361 views.

Recommended Questions