> > At a grocery store, Ruth sees that a 15-ounce can of pumpkin costs $1.59 and a 29-ounce can of pumpkin costs $3.05.

At a grocery store, Ruth sees that a 15-ounce can of pumpkin costs $1.59 and a 29-ounce can of pumpkin costs $3.05.

Which is a better buy

160 Views

At a grocery store, Ruth sees that a 15-ounce can of pumpkin costs $1.59 and a 29-ounce can of pumpkin costs $3.05.

Which is a better buy

Answer

1.59/15= $0.106 3.95/29= $0.105 Therefore, the second is better buy.

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 27 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 160 views.

Recommended Questions