> > Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream.

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream.

At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

151 Views

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream.

At this rate, what would 1 quart cost?
What would 1 pint cost?

Answer

$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint.
SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 22 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 151 views.

Recommended Questions