> > My school has 348 students.

My school has 348 students.

We plan on going on a field trip. Each student will be charged $15...

342 Views

My school has 348 students.

We plan on going on a field trip.
Each student will be charged $15.50 for admission, and $6.70 for lunch.
The buses each cost $240.12 for the day, and can hold 45 students each.
The total cost of the buses will be divided equally among all the students.
How much will the trip cost for one student?

Answer

The trip will cost 27.536 per student because 240.12$/45=5.336 15.50+6.70+5.336= 27.536 but if u round the numbers it would be 28$

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 62 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 342 views.

Recommended Questions