> > Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 7 candy bars.

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 7 candy bars.

She spent a total of 23 dollars. How much did each candy bar cost

154 Views

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 7 candy bars.

She spent a total of 23 dollars.
How much did each candy bar cost

Answer

$3 each bc 23 - 2 is 21 and 7 chocolate bars divided by 21 is 3

To see more answers head over to College Study Guides
Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 26 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 154 views.

Recommended Questions