> > A 24 ounce box of corn flakes cost 4.59$ what's the unit rate

A 24 ounce box of corn flakes cost 4.59$ what's the unit rate

A 24 ounce box of corn flakes cost 4.59$ what's the unit rate

134 Views

A 24 ounce box of corn flakes cost 4.59$ what's the unit rate

A 24 ounce box of corn flakes cost 4.59$ what's the unit rate

Answer

First do,4.59/24 which will equal 0.19125 on your calculator,the unit rate for a box of corn flakes is 19 cents per ounce?
Hope this helps!

Virtual Teaching Assistant: John B.
Question Level: Basic
Karma: Free
Upload Date: 5/31/2017

This 26 words question was answered by John B. on StudySoup on 5/31/2017. The question contains content related to Math Since its upload, it has received 134 views.

Recommended Questions